Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne REKNICA sp. z o.o. dokonuje odczytów wodomierzy swoich klientów sześć razy w roku, a po upływie okresu legalizacji wodomierza głównego przystępuje do wymiany wodomierza. Do 2015 roku rozliczenia naszych klientów prowadzone były głównie w oparciu o mechaniczne wodomierze jednostrumieniowe. Wodomierze takie mają wbudowany wirnik, gdzie oś wirnika umieszczona jest prostopadle do kierunku przepływającej wody przez wodomierz, który zaopatrzony w kilka rozmieszczonych równomiernie łopatek (skrzydełek), woda wpływa jednym zwartym strumieniem.
W 2015 roku dokonaliśmy wyboru producenta wodomierzy ze zdalnym odczytem, nasz wybór spowodował podpisanie umowy współpracy z producentem wodomierzy Kamstrup produkującego wodomierze ultradźwiękowe. Technologia pomiaru ultradźwiękowego wyróżnia się brakiem części ruchomych, a polega na tym, że dwie głowice ultradźwiękowe umieszczone w komorze pomiarowej, wysyłają w tym samym czasie sygnały biegnące w przeciwnych kierunkach, z których jeden podąża zgodnie z kierunkiem przepływu wody, a drugi w kierunku przeciwnym. Różnica czasu mierzona pomiędzy tymi sygnałami zostaje wykorzystywana do obliczenia natężenia przepływu i objętości wody. Pomiar ten pozwala wykryć oraz zliczyć przepływ w obu kierunkach. Każdy z wodomierzy jest wyposażony w we wbudowany moduł komunikacyjny, który umożliwia bezpieczny i łatwy zdalny odczyt danych. Inteligentne alarmy uruchomiane przez wodomierz pozwalają na szybkie i skuteczne wykrywanie wycieków i awarii oraz innych nieprawidłowości, takich jak próby manipulacji czy przepływ wsteczny. Informacje pochodzące z urządzenia ograniczają straty wody oraz powiązane z nimi szkody.
Do 2019 roku zamontowaliśmy ponad tysiąc wodomierzy tego typu, instalacja tych wodomierzy pozwala nam skrócić czas odczytu wodomierzy u odbiorców, u których zastąpiono wodomierze tradycyjne wodomierzem ze zdalnym odczytem. W ciągu 6-8 godzin pracownicy wykonują 1200 odczytów tych urządzeń. W przyszłości instalowane będą przede wszystkim wodomierze ultradźwiękowe.
PPIS w Pruszczu Gdańskim odwołuje komunikat o zanieczyszczeniu wody w wodociągu zaopatrującym Lisewiec i Bielkówko, stwierdzając, że woda jest przydatna do spożycia.